ACC in the 2008 Summer Olympics |
GREENSBORO, N.C. ? A total of 89 former and current student-athletes and coaches from Atlantic Coast Conference schools will participate in the 2008 Summer Olympics as either an athlete or a coach with an Olympic Team. ACC student-athletes and coaches will participate in 15 medal-awarding sports for 23 countries? Olympic Teams in Beijing, including 50 that will represent the United States. Eleven ACC student-athletes are among the 16-member roster of the USA Olympic Field Hockey Team. A complete school-by-school list is as follows:
ACC Student-Athletes & Coaches in the 2008 Summer Olympics
BOSTON COLLEGE
School Sport Event Country
Charlie Davies Soccer (M) Athlete United States
Carrie Howe Sailing (W) Yngling crew United States
CLEMSON
Shawn Crawford Track & Field (M) 200 meters United States
Stuart Holden Soccer (M) Athlete United States
Itay Magidi Track & Field (M) 3000m Steeplechase Israel
Cowin Mills Track & Field (M) 4x400m relay Trinidad & Tobago
Travis Padgett Track & Field (M) 4x100m relay United States
Ato Stephens Track & Field (M) 400 meters, 4x400m relay Trinidad & Tobago
Nathan Sturgis Soccer (M) Athlete United States
Dwight Thomas Track & Field (M) 4x100m relay Jamaica
DUKE
Mike Krzyzewski Basketball (M) Head Coach United States
Carlos Boozer Basketball (M) Athlete United States
Shannon Rowbury Track & Field (W) 1,500m United States
Rebecca Ward Fencing (W) Individual Saber & Team Saber United States
Rebecca Smith Soccer (W) Athlete New Zealand
FLORIDA STATE
Yuruby Alicart Softball Athlete Venezuela
Lonni Alameda Softball Assistant Coach Canada
Gonzalo Barroilhet Track & Field (M) Decathlon Chile
Ricardo Chambers Track & Field (M) 400m Jamaica
Rafeeq Curry Track & Field (M) Triple Jump United States
Walter Dix Track & Field (M) 100m, 200m, 4x100m Relay United States
Tom Lancashire Track & Field (M) 1500m Great Britain
Andrew Lemoncello Track & Field (M) 3000m Steeplechase Great Britain
Ngoni Makusha Track & Field (M) Long Jump Zimbabwe
Barbara Parker Track & Field (W) 3000m Steeplechase Great Britain
Paul Rodgers Soccer (M) Assistant Coach Canada
Dorian Scott Track & Field (M) Shot Put Jamaica
GEORGIA TECH
Chris Bosh Basketball (M) Athlete United States
Fatmata Fofanah Track & Field (W) 100m Hurdles Guinea
Chante Howard Track & Field (W) High Jump United States
Caitlin Lever Softball Athlete Canada
Gal Nevo Swmming (M) 200m IM; 400m IM Israel
Angelo Taylor Track & Field (M) 400m Hurdles United States
Onur Uras Swmming (M) 100m Fly Turkey
Jen Yee Softball Athlete Canada
MARYLAND
Chris Seitz Soccer (M) Athlete United States
Robbie Rogers Soccer (M) Athlete United States
Maurice Edu Soccer (M) Athlete United States
Sarunas Jasikevicius Basketball (M) Athlete Lithuania
Lauren Powley Field Hockey (W) Athlete United States
Dina Rizzo Field Hockey (W) Athlete United States
Keli Smith Field Hockey (W) Athlete United States
MIAMI
Randy Ableman Diving (W) Coach South Africa
Jenna Dreyer Diving (W) 3m Springboard South Africa
Ginou Etienne Track & Field (W) 400 Meters Haiti
Ruben Ross Diving (M) 3m, 10m Springboard Canada
Manon Van Rooijen Swimming (W) 400m Relay; 800m Relay Netherlands
Lauryn Williams Track & Field (W) 100m; 400m Relay United States
NORTH CAROLINA
Kate Barber Field Hockey (W) Athlete United States
Lori Chalupny Soccer (W) Athlete United States
Rachel Dawson Field Hockey (W) Athlete United States
Dominic Demeritte Track & Field (M) 200m Bahamas
Erin Donohue Track & Field (W) 1,500m United States
Katelyn Falgowski Field Hockey (W) Athlete United States
Nadine Faustin-Parker Track & Field (W) 100m Hurdles Haiti
Shalane Flannagan Track & Field (W) 5K, 10K United States
Robyn Gayle Soccer (W) Athlete Canada
Jesse Gey Field Hockey (W) Athlete United States
Vikas Gowda Track & Field (M) Discus India
Tobin Heath Soccer (W) Athlete United States
Carrie Lingo Field Hockey (W) Athlete United States
Dax McCarty Soccer (M) Athlete United States
Heather O'Reilly Soccer (W) Athlete United States
Blake Russell Track & Field (W) Marathon United States
Alice Schmidt Track & Field (W) 800m United States
Lindsay Tarpley Soccer (W) Athlete United States
Amy Tran Field Hockey (W) Athlete United States
Kacey White Soccer (W) Athlete United States
NC STATE
Cullen Jones Swmming (M) 400m Relay United States
Dan Velez Swmming (M) 100m Breast Puerto Rico
VIRGINIA
Angela Hucles Soccer (W) Athlete United States
Melanie Kok Rowing (W) Lightweight Double United States
Adam Nelson Track & Field (M) Shot Put United States
Vanja Rogulj Swmming (M) 100m Breaststroke Croatia
Roby Rojas Softball Athlete Venezuela
Lindsay Shoop Rowing (W) Women's Eight United States
Dawn Staley Basketball (W) Assistant Coach United States
Erika Stewart Swmming (W) 200m Medley Colombia
VIRGINIA TECH
Nare Diawara Basketball (W) Athlete Mali
Queen Harrison Track & Field (W) 400m Hurdles United States
Kaan Tayla Swmming (M) 50m Freestyle Turkey
Ieva Kublina Basketball (W) Athlete Latvia
WAKE FOREST
Chris Paul Basketball (M) Athlete United States
Michael Bingham Track & Field (M) 400m Relay Great Britain
Hunter Kemper Track & Field (M) Triathlon United States
Kelly Doton Field Hockey (W) Athlete United States
Lauren Crandall Field Hockey (W) Athlete United States
Michael Parkhurst Soccer (M) Athlete United States
Darius Songaila Basketball (M) Athlete Lithuania
Unlock premium boards and exclusive features (e.g. ad-free) by upgrading your account today.
Upgrade Now